Tabela İzmirİzmir TabelacıTürkiye doktorStomach botox in turkeyİmplant diş fiyatıGeziİzmir tabela reklamİmplant DişTotem tabelaKarşıyakaİzmir dental implantEczane tabelasıYardımlaşmaİzmir mide botoxTabelacı

Protez Diş

Anasayfa » Protez Diş

Protez Diş

Genel diş kayıpları ve hastalıkları konusunda uygulanan protez diş uygulaması oldukça sık uygulanan diş uygulamalarından birisidir. Kimi zaman estetik bozulmaların düzeltilebilmesi için kimi zaman da diş kayıplarında uygulanan Türkiye’de protez diş yöntemi ağız sağlığı konusunda önemli uygulamalardan birisidir.

Protez Diş Nedir?

Çeşitli nedenlerden dolayı ağızda meydana gelen estetik bozulmaların ya da kaybedilmiş dişlerin yerine konulmasını sağlayan, hastaların estetik ve fonksiyonel ihtiyaçlarını karşılayan tüm yapay oluşumlara protez adı verilmektedir. Takma diş olarak da bilinen protez diş, genel olarak dişlerde yaşanan kayıplar nedeniyle kullanılmaktadır.

Diş kayıplarının en temel nedenlerinden birisi tedavi edilmeyen diş eti hastalıklarıdır. Ayrıca birtakım kazalar sonucunda da ağır diş kayıpları meydana gelebilmektedir. Dolayısıyla bu tür nedenlerden dolayı ortaya çıkan diş kayıpları da protez dişler aracılığıyla telafi edilebilmektedir. Protez dişler söz konusu diş kayıplarında fonksiyonel ve estetik olarak sağlıklı dişlerin yerini almaktadırlar.

Diş Protezinin Amacı

Diş protezi ile hastaların kaybetmiş oldukları fonksiyonlar geri kazandırılmaya çalışılmaktadır. Bu esnada kişilerin bozulan konuşmaları da yeniden düzeltilerek tüm estetik kayıpları ortadan kaldırılmaktadır. Bu şekilde hem büyük oranda ağız sağlığı yeniden kazanılırken hem de kişilerin diş kayıplarından dolayı psikolojik olarak olumsuz bir şekilde etkilenmelerinin önüne geçilmiş olur. Çünkü eksik dişle kalan insanlar işlevsel olarak bir takım sıkıntılar çekerken aynı zamanda konuşmalarının bozulması ve ağızda kötü bir görüntü oluşmasından kaynaklı asosyalleşmeye başlarlar. Hatta bu durumdan dolayı gülmeyi bile hayatından çıkarmış olan insanlar vardır.

İzmir Diş Protez

diş protez izmir

Tüm bunlar ağır psikolojik rahatsızlıklara da nenen olabilir. İşte diş protezi tedavisi ile hem ağız sağlığı fonksiyonlarına kavuşmuş olur hem de kişilerin yaşam kaliteleri artırılarak çok büyük bir psikolojik destek sağlanmış olur.

Protez Çeşitleri Nelerdir?     

Diş ve ağız sağlığı için son derece önemli uygulamalardan birisi olan diş protezi üç farklı çeşittedir. Bunlardan ilki sabit protezlerdir. Kron – Köprü benzeri yapıştırmalı protezler olan sabit protezler;

 • Tek dişin kaplanması şeklinde yapılan tek kronlar
 • Eksik dişlerin komşu dişlerle beraber kaplanması şeklinde yapılan köprüler ve
 • Çeneye yerleştirilen vida ve protezler yardımıyla yapılan implant üstü protezlerdir.

Bir diğer protez çeşidi olan hareketli protezler ise;

 • Hiç diş bulunmayan ağızlara uygulanan total protezler
 • Kısmen diş olan ağızlara uygulanan parsiyel protezler ve
 • Yine kısmen diş olan ağızlara uygulanan kancasız hassas tutuculu protezlerdir.

Son protez türü olan, sabit ya da hareketli olabilen implant üstü protezler ise;

 • Birden fazla dişe uygulanabilen sabit porselen kronlar
 • Hiç diş bulunmayan ağızlara uygulanabilen hareketli total benzeri protezlerdir.

Protezlerinizin Temizliğini Nasıl Yapmalısınız?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, protezlerinizi mutlaka günlük olarak temizlemelisiniz. Ancak plak, yiyecek artığı ya da tartar oluşumunu engellemek için günlük temizliğini yapmadığınız takdirde;

 • Ağız kokusu
 • Görsel ve estetik problemler
 • Protez altındaki dokunun iritasyonu yani tahriş olması ve
 • Ağı enfeksiyonları yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Özellikle hareketli protezlerinizi temizlerken bir takım temizleme ajanlarına ihtiyacınız olacaktır. Protezlerinizi su içerisine konan efervesan tablet ile temizlemelisiniz. Eğer protez temizleme ajanı yoksa diş fırçası ya da protez fırçası ile de temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca hareketli protezler ağızdan çıkarılıp, ağızdaki mevcut dişler temizlendikten sonra protez temizlenerek yerine takılmak suretiyle bir temizlik yapılmalıdır.

Protezlerinizi Temiz Tutabilmek İçin Bir Takım Yöntemler

Eğer yeniden ağı problemleri, ağız kokusu, görsel ve estetik bozukluklar gibi sorunlarla karı karşıya kalmak istemiyorsanız protez temizliğini mutlaka dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeni gerekmektedir. Bunun dışında protezlerinizi temiz tutabilmek için de bazı önlemler alabilirsiniz. Örneğin;

 • Yemeklerin ardından protezinizi mutlaka suda yıkayarak yiyecek artıklarını protezinizden uzaklaştırın
 • Özellikle yatmadan önce mutlaka protezinizi fırçalayın. Bu işlemi belli öğünlerden sonra da yapabilirsiniz. Böylece plak ve leke oluşumunun önüne geçmiş olursunuz.
 • Fırçalama esnasında aşındırıcı tozlar kullanmaktan kaçının. Bunun yerine su, çeşitli diş macunları ya da protez bakım ürünleri kullanabilirsiniz.
 • Protezlerinizin temizliğinde sıradan diş fırçalarının yanı sıra özel protez fırçaları da kullanabilirsiniz.
 • Tüm yüzeyini temizlemeye gayret edin
 • Belli dönemlerde özel protez sıvılarında protezinizi bekletebilirsiniz.
Ziyaretçi Yorumları - 7 Yorum
 1. Mine dedi ki:

  Geçen sene Amerika’dan gelen teyzem sizde protez diş tedavisi görmüş ve çok memnun kalmış. Aynı tedaviyi bende yaptırmak istiyorum ama korkuyorum biraz. Konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

 2. yavuz dedi ki:

  Annem için protez diş yaptırmak istiyorum ama yaşı 78 olduğu için bazı çekincelerim var. Takma diş damaklarını acıttığı için artık onu kullanamıyor. Konu hakkında beni aydınlatabilir misiniz?

  1. turkiyeimplant dedi ki:

   İzmir protez diş tedavisi özel doktor fiyatları tarifesi güncel bilgi ve liste için sitemize göz atabilirsiniz.

 3. gizem dedi ki:

  Almanya’dan gelen ve geçen temmuz ayında sizden protez diş operasyonu geçiren dedem işlemden çok memnun kalmış. Şimdi aynı işlemi babam içinde yaptırmak istiyoruz. Güncel fiyat bilgisi alabilir miyiz acaba?

 4. asmen dedi ki:

  Geçen sene Almanya’dan gelen yengemler sizden protez diş yaptırmış ve çok memnun kalmışlar. Bana da tavsiye ettiler ve bende yaptırmak istiyorum. Konu hakkında bilgi alabilir miyim?

 5. Yeşim dedi ki:

  Dedem için sizden 3 sene önce protez diş yaptırmıştık ve çok memnun kalmıştık. Şimdi annem için yaptırmak istiyoruz ama fiyatlarını merak ediyoruz. Güncel olarak fiyatlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

 6. sanem dedi ki:

  Geçen sene temmuz ayı gibi yurt dışından gelerek sizde protez diş yaptıran bir tanıdığımın tavsiyesiz üzerine bu sene bende yaptırmak istiyorum. konu hakkında kaç gün süreceği ve fiyat bilgisi rica ediyorum.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: