Tabela İzmirİzmir TabelacıTürkiye doktorStomach botox in turkeyİmplant diş fiyatıGeziİzmir tabela reklamİmplant DişTotem tabelaKarşıyakaİzmir dental implantEczane tabelasıYardımlaşmaİzmir mide botoxTabelacı

Porselen Diş Ömrü Ne Kadar?

22.02.2020
648
Porselen Diş Ömrü Ne Kadar?

Porselen diş kullanım süresi, en az 5 sene maksimum olarak ise 15 sene olarak ifade edilir. Maksimum 15 sene olan porselen diş ömrü koşulları, diş ipi kullanımı, gargara ile ağız hijyeninin sağlanması ve dişlerin yumuşak kıllı diş fırçası ile fırçalanması şartlarına bağlı olarak sağlanır. Yaprak porselen, zirkonyum porselen diş ömrünün ne kadar olduğu, porselen diş ömrü tükenmesinin belirtileri alt başlıklardan öğrenilirler.

Yaprak Porselen Diş Ömrü Ne Kadar?

Yaprak porselen diş kullanım süresi, 15 sene olarak ifade edilir. Yaprak porselen diğer bir deyimle, lamine veneer diş, ağız bakımına dikkat edilmesi ve gerekli diş hekimi kontrollerinin sağlanması ile kullanım ömrü uzatılan kaplama diş çeşitleri arasında yer alır Yaprak porselen dişler yapıldıktan sonra, dişte sızlama ve renk kaybı problemleri ortadan kaldırılır.

Yaprak porselen diş ömrü, kişi dişlerini sıkıyorsa, gece plağı kullanımı, dişler ile sert kabuklu yiyeceklerin kırılmaması, 1 yılda bir gidilen uzman diş hekim kontrollerinin aksatılmaması ve parafonksiyonel alışkanlıklardan kaçınılması ile uzatılır. Parafonksiyonel alışkanlıklar olarak tabir edilen, kalem, kürdan ısırma gibi kaplamaya zarar verecek ve kırılmaları tetikleyecek alışkanlıklardan kaçınan ve düzenli diş temizliği sağlayan bireyler 20 seneye kadar yaprak porselen diş kullanımı sağlama avantajı elde ederler.

porselen dis nedir

porselen dis nasil yapilir

Zirkonyum Porselen Diş Ömrü Ne Kadar?

Zirkonyum porselen diş kullanım süresi, 10 ila 15 sene arasındadır. Zirkonyum dişlerin uygulanması ardından 6 ayda bir diş hekimi kontrollerinin sağlanması ve flörürlü diş macunu ile günde 3 kere kaplama dişlerin temizlenmesi koşullarına dikkat edilmesi önerilir.

Zirkonyum porselen diş, diş yüzeyinin yeterli şekilde aşındırılması ve porselen, zirkonyum malzemelerinin aynı anda diş yüzeyine kaplama yapılması ile elde edilir. Bu duruma bağlı olarak, kaplamanın kırılmalara karşı korunması zirkonyum porselen diş ömrü süresini ideal seviyede tutulmasına yardımcı olur. Zirkonyum porselen diş, sert kabuklu yiyeceklerin ağızda kırılması, diş eti kanama problemlerinin dikkate alınmaması, uzman diş hekimine danışılmaması koşullarında kullanım ömrü süresi dış etmenlere bağlı olarak kısalan kaplama çeşitleri arasında yer alır.

Ayrıca diş estetiği bilgilerine yazımızdan bakabilirsiniz.

Porselen Diş Ömrü Tükenmesi Belirtileri

Porselen diş ömrünün bitmesinin belirtileri şu şekilde sıralanırlar:

  • Lamine veneer veya yaprak porselen dişler yaptırıldıktan 10 yıl sonra dişlerde lekelenme,
  • Dişlerin kahve, çay tüketimi sebepleri ile renklerinin doğal beyaz renginden uzaklaşması,
  • Kaplama dişler nedeniyle ağız kokusu problemi yaşanması,
  • Dişler ile çiğneme işlemlerinden baskı hissedilmesi ve diş kaplamlarından ince zedelenmelerin gözlemlenmesi,
  • Periyodik olarak gidilen diş hekimi kontrolleri sırasında 10 yıldan sonra porselen diş kaplama değişiminin kişiye uzman hekimce önerilmiş olması, porselen diş ömrü süresinin bitmesinin belirtileri olarak sıralanırlar.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: