Tabela İzmirİzmir TabelacıTürkiye doktorStomach botox in turkeyİmplant diş fiyatıGeziİzmir tabela reklamİmplant DişTotem tabelaKarşıyakaİzmir dental implantEczane tabelasıYardımlaşmaİzmir mide botoxTabelacı

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

03.02.2020
673
Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş teli tedavi işlemi, öncesi ve sonrası da bulunan uzun bir süreçtir. Ancak genel olarak diş teli tedavisi nasıl yapılır sorusuna verilmesi gereken cevap, tel takılma uygulaması sürecidir. Pek çok hasta bu sürecin nasıl gerçekleşeceğini bilmediği için diş teli tedavisine çekinceli yaklaşmaktadır. Diş teli tedavisi süreci şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Öncelikle hasta muayene edilerek çürük bir dişi olup olmadığı görülmektedir. Varsa ilk aşamada çürük doku temizlenecektir.
  • İkinci olarak çekilmesi gereken bir diş olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bazı durumlarda çenede tüm dişler için yeterli yer olmadığı için dişlerin çekilmesi gerekebilmektedir.
  • Diş teli uygulamasında öncelikle hastanın dudak kenarlarına ekartör takılarak ağız içi genişletilmektedir.
  • Ardından hastanın dişleri asitlendirilmekte ve kurutulmaktadır. Bu aşamadan sonra braketlerin takılması aşamasına geçilmektedir.
  • Diş telleri diş hekiminin tercihine göre tek tek veya bonding yöntemiyle toplu olarak yapıştırılabilmektedir.
dis teli fiyatlari

dis teli tedavisi

Diş Teli Tedavisi Gereken Durumlar

Ortodontik tedavi gereken durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Dişlerin arasında boşluk olması tel takılmasını gerektirebilmektedir.
  • Dişlerin çarpık olması tel takılmasını gerektiren durumlardan bir diğeridir.
  • Dişlerin sıkışık olması problemi diş teli ile düzeltilebilmektedir.
  • Dişlerin dışarıya çıkıntılı olması diş teli tedavisi uygulanabilmektedir.
  • Çiğnemede güçlük çekilmesi, diş teli tedavisi gerektiğine dair bir işaret olarak görülebilmektedir. Bu durumda muayene olunması gerekmektedir.

Ayrıca diş beyazlatma fiyatlarına yazımızdan bakabilirsiniz.

Diş Teli Tedavisi Yaş Sınırı

Diş teli tedavisi yapılabilecek dönem, genel olarak 10 – 12 yaş arasında belirlenmektedir. Ortodontik kontrollerin gelişim dönemindeki problemlerin izlenebilmesi açısından 7 yaşından itibaren gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ancak diş teli takılması için 10 yaşına kadar beklenmektedir. Yetişkinlik sürecinde ise herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.Diş teli tedavisi nasıl yapılır araştırması yapan yetişkinlerin tedaviye hazır hissettikleri bir dönemde alanında uzman bir doktora müracaat ederek tedavisini gerçekleştirebilmesi mümkündür.

Diş Teli Tedavisi Süresi

Diş teli tedavisi uygulama süresi, birçok farklı etkene bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Tedavi süreci 8 ila 30 ay arasında değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak tel takma süresi ise 18 – 24 ay şeklinde belirlenebilmektedir. Ancak hastanın ordotontik problemlerinin büyüklüğü, diş telinin takılı olduğu süreçte doktor tarafından verilen talimatlara uyulup uyulmadığı gibi etkenler bu süreyi değiştirecektir. Bu nedenle diş teli tedavisi nasıl yapılır araştırması yapan kişilerin diş hekimine müracaat etmesi gerekmektedir. Yapılan muayeneler neticesinde daha net bir fikir sahibi olunabilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: