Tabela İzmirİzmir TabelacıTürkiye doktorStomach botox in turkeyİmplant diş fiyatıGeziİzmir tabela reklamİmplant DişTotem tabelaKarşıyakaİzmir dental implantEczane tabelasıYardımlaşmaİzmir mide botoxTabelacı

Diş Apsesi Nedir, Neden Olur?

08.02.2020
894
Diş Apsesi Nedir, Neden Olur?

Diş apsesi, diş sağlığında sorun olan kimselerin karşılaştığı bir durumdur. Diş apsesi, diş köklerinde ya da diş etlerinde irin birikmesi ile ortaya çıkmaktadır. Diş apsesine neden olan irin ise biriktiği bölgedeki hücrelerin iltihaplanmasına ve belli süreden sonra bu hücrelerin ölmesine neden olabilmektedir. Diş apsesinin gözle görülebilir en bilindik durumu ise apsenin şişliğe neden olmasıdır. Diş apsesinin çok farklı sebepleri olmakla birlikte apselerin en bilindik sebepleri şu şekildedir:

 • Kişinin diş sağlığına özen göstermemesi, gereğinden fazla şeker tüketmesi diş apsesinin oluşumunu etkileyen en önemli sebeplerdir.
 • Diş apsesi oluşumuna neden olan bir diğer madde de karbonhidrattır. Karbonhidratın çok tüketilmesi diş apsesinin oluşmasında etkili olabilmektedir.
 • Ağızda bulunan diş çürükleri diş apsesine neden olabilmektedir. Diş çürüklerinin tedavi edilmemesi ilk başta apseye neden olmasa da zamanla apse oluşumuna neden olabilmektedir.
 • Diş apsesinin oluşmasında bir diğer önemli etken yemek artıklarının dişlerin arasında birikmesi ve birikimlerin temizlenmemesidir.

Diş Apsesinin Çeşitleri Nelerdir?

Diş apsesinin türleri, apsenin oluştuğu bölgeye göre isimlendirilmektedir. Diş apsesinin türleri şu şekildedir:

 • Periapikal apse: Diş köklerinin ucunda meydana gelen, genellikle dişlerdeki kırıklar ve bu kırıklara müdahale edilmemesi nedeniyle oluşan apse çeşididir.
 • Periodantal apse: Dişler ve diş etleri arasında yemek artıklarının birikmesi ve birikmiş yemek artıkların temizlenmemesi zamanla apse oluşumuna neden olmaktadır.
dis apsesi nedir

dis apsesi neden olur

Dişte Apse Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Diş apsesinin belirtileri, dişinde ağrı olan ya da ağzında apse oluşumundan şüphelenen kimseler tarafından merak edilen bir konudur. Diş apsesi oluşumundan şüphelenen kişilerin kısa zamanda diş hekimine muayene olmaları daha yararlarına olacaktır. Diş apsesi oluştuğunu anlayabilmek için şu belirtiler ortaya çıkabilmektedir:

 • Genel diş ağrılarının aksine daha keskin ve zonklayan bir ağrının olması
 • Apse oluşumundan şüphelenilen bölgeye basıldığında bölgede basınç hissedilmesi ya da bölgedeki sıcaklığın artması
 • İlgili kimselerin yüz bölgelerinde şişlik oluşması ve bu şişliğe dokunulduğunda dişin bunu hissetmesi
 • Ağız açma kapama hareketi yapılırken kişinin zorlanması
 • Uykusuzluk, halsizlik vb. durumların yaşanması

Ayrıca zirkonyum diş çeşitleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Diş Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş apsesi tedavisi, hastanın muayene edilmesi sonucunda diş apsesi oluşumunun varlığı netleştiğinde hastaya antibiyotik verilerek başlanılan bir tedavidir. Daha sonra diş apsesi geçtikten sonra diş apsesine sebep olan problemin tespiti için hasta tekrar muayene edilmektedir. Son aşamada diş apsesine neden olan sorunun çözülmesi için uygulanacak tedavi belirlenmekte ve tedaviye başlanmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: