Tabela İzmirİzmir TabelacıTürkiye doktorStomach botox in turkeyİmplant diş fiyatıGeziİzmir tabela reklamİmplant DişTotem tabelaKarşıyakaİzmir dental implantEczane tabelasıYardımlaşmaİzmir mide botoxTabelacı

Çocuk Diş Tedavisi

Anasayfa » Çocuk Diş Tedavisi

Çocuk Diş Hekimliği

Çocukların doğumlarından ergenliklerine kadar tüm dönemlerindeki ağız ve diş sağlıklarını inceleyen ana bilim dalı çocuk diş hekimliği olarak bilinmektedir. İzmir Çocuk Diş Tedavisi Hekimliğinin kapsamında tanımından da anlaşılacağı gibi oldukça önemli dönemler yer almaktadır.

Çocuk Diş Hekimliğinin Çalışma Kapsamı

Çocuk diş hekimliğinin çalışma kapsamı içerisinde oldukça önemli dönemler olan bebeklik, çocukluk ve ergenlik dönemleri yer almaktadır. Bu dönemler içerisinde karşılaşılan;

 • Çocuklarda diş çürümesi, takibi ve tedavisi
 • Çocukların diş çürümelerinden korunması
 • Süt dişlerinin ve sürekli dişlerinin çürüklerinin tedavisi
 • Erken diş kayıplarının önlenmesi
 • Diş dizisinin düzgün bir şekilde korunmasını sağlamaktır.

Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığının Önemi

Bebeklerin hayata gelmelerinin ardından ilk diş hekimi randevuları, ilk süt dişinin çıkışından sonra yaklaşık olarak 6 ay içerisinde gerçekleştirilmesi gerekir. Eğer bu süre içerisinde doktor muayenesi yapılmazsa en geç çocuk bir yaşına gelene kadar bu takibin yapılması gerekmektedir.

Çocuk diş Doktoru İzmir

Diş Doktoru çocuklar için özel izmir.

Eğer bu süreler içerisinde çocuk diş kontrolüne getirilirse diş hekiminiz çocuğu takibe alabilir. Bu takip çocuğun yanlış beslenme alışkanlıkları ve çürükten korunma gibi konularda ailenin bilgilendirilmesini sağlayacaktır. Hatta oluşma ihtimali ortaya çıkan çürük lezyonlarının erken teşhis ve tedavisi için bu kontrollerin 6 aylık aralarla sürdürülmesi gerekmektedir. Bebeklerde dişlerin sürme ve düşme zamanları ise hekiminizin uygulanacak tedaviye vereceği kararları belirleyecektir.

Bebeklerde Biberon Çürüğü

Biberon çürüğü birçok bebekte görülebilen ve çocuk diş hekimliğinin en sık karşılaşmış olduğu vakalardan bir tanesidir. Bebeler gece boyunca uykularından uyanarak emmek isteyebilirler. Ancak özellikle gece boyu emzirme dişlerin çok erken dönemlerde çürümesine neden olabilmektedir. Çünkü anne sütünün yapısında bulunan laktoz adı verilen şeker karyajonik ve çürük yapıcı bir maddedir. Bundan dolayı annelerin son emzirmeyi bebek uzun akşam uykusuna yatmadan önce yapmaları gerekmektedir.

Bunun dışında biberon çürüğünün bir nedeni de sütün ya da mamanın uzun dönemler boyunca bebeğe geceleri biberonla verilmesidir. Dolayısıyla biberon çürüğünden bebeklerin korunabilmeleri için en fazla 12 – 13 aya kadar biberon kullanmaları gerekmektedir. Bunun dışında uykudan hemen önce ve uyku esnasında mümkünse biberondan hemen sonra su içirmek de bebeğin diş ve diş etlerinin temizlenmesini sağlayacaktır.

Diş Çürüğü Restorasyonları ve Diş Enfeksiyonları

Diş çürüğü restorasyonları ve diş enfeksiyonları şikayetleri de çocuk diş hekimliği alanının konuları kapsamında yer almaktadır. Süt dişlerinde ve sürekli dişlerde görülen çürük lezyonları çeşitli dolgu malzemeleri ile onarılarak restore edilebilmektedir. Süt dişlerinde ortaya çıkan bu durumlarda tedavi kararı verilirken dişin düşme yaşı ve çürüğün derinliği gibi kriterler etkili olmaktadır.

Diş enfeksiyonlarının en belirgin belirtileri ise dişte ağrı ve şişliktir. Diş çürüğü ya da dişe gelen herhangi bir travma sonrasında diş canlılığını kaybedebilir. Bunun akabinde ortaya çıkan renk değişikliği ya da ilerlemiş çürük vakaları ise enfeksiyonun habercisi niteliğindedir. Hem süt dişlerinde hem de kalıcı dişlerde görülebilen enfeksiyon için mutlaka antibiyotik tedavisi uygulanır. Ve dişe ilişkin yapılacak müdahale antibiyotik tedavisi sonrasında gerçekleştirilir.

Çocuk Diş Hekimliği Önleyici Uygulamalar

Çocuk diş hekimliği alanı daha önce de bebeklikten ergenliğe kadar geçen bir dönemi kapsamaktadır. Bu çağlarda ortaya çıkan bir takım sorunlar eğer tedavi edilmezse ve bu sorunların önüne geçilmezse kişi tüm hayatı boyunca bu sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilir. Dolayısıyla çocuk diş hekimliğinin en önemli işlevlerinden bir tanesi de önleyici uygulamalar olarak adlandırılabilir. Bu uygulamalar örnek olarak yer tutucuları ve çürükten koruyucu uygulamaları gösterebiliriz:

 • Yer Tutucular: Süt dişinin düşme yaşından önce çekilmesi gerektiği durumlarda yer kaybını önlemek için çocuk diş hekimi yer tutucu yapımına karar verebilir. Gerekli ölçüler alındıktan sonra yer tutucu teknisyenler tarafından hazırlanır. Ve hazırlanan yer tutucu diş hekimi tarafından ağza uygulanır. Yer tutucu alttan beklenen diş gelinceye kadar ağızda kalmalıdır.
 • Diş Çürüklerinden Koruyucu Önlemler: Yapılan araştırmalar, diş çürüğü oluşumunun özellikle karışık dişlenme döneminde yani 7-11 yaş arası çocuklarda yüzde 92-95’e ulaştığını göstermektedir. Oldukça yüksek olan bu oran, çocukların çürükten koruyucu bazı yöntemlerin uygulanmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu uygulamaların başında ise dişlere topikal fluorid ya da fissür örtücü uygulanması gelmektedir.
Ziyaretçi Yorumları - 5 Yorum
 1. Mahmut dedi ki:

  Oğlumun diş etleri zaman zaman şişiyor ve buna bir çare bulamıyoruz. Antibiyotik falanda etki etmiyor artık. Son çare olarak bana sizi tavsiye ettiler. Çocuk diş tedavisi konusunda biraz bilgi alabilir miyim?

 2. zehra dedi ki:

  4 yaşında kızım için çocuk diş tedavisi uygulatmak istiyoruz ancak henüz erken mi diye bazı sorularımız var. Biraz daha büyümeli mi, yoksa bu yaşlarda mı diş tedavisi yaptırmaya başlamalıyız?

  1. turkiyeimplant dedi ki:

   İzmir çocuk diş tedavisi özel doktor fiyatları tarifesi güncel bilgi ve liste için sitemize göz atabilirsiniz.

 3. mine dedi ki:

  Geçen sene mayıs ayında sizden çocuğuma diş tedavisi yaptırmıştım. Şuanda herşey mükemmel görünüyor. 2. çocuğum içinde çocuk diş tedavisi yaptırmak istiyorum. Fiyat bilgisi alacaktım.

 4. mehmet dedi ki:

  Merhaba. Arkadaşımın çocuğu sizde çocuk diş tedavisi görüyormuş ve bende aynı tedaviden yaptırmak istiyorum. Ancak şehir dışında ikamet ettiğim için konu hakkında biraz daha bilgiye ihtiyacım var.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: